piatok 11. novembra 2022

Modernizácia vyučovania prírodovedných predmetov s meracím systémom VERNIER

Dnes sme pozorovali v praxi od čoho závisí teplota varu vody za pomoci meracieho systému VERNIER.

Chceli sme tak potvrdiť alebo vyvrátiť otázku, či je na Mount Evereste možné uvariť vajíčka na tvrdo.

Z nášho pozorovania sme zistili, že teplota varu závisí od atmosférického tlaku vzduchu. Pri nižšom atmosférickom tlaku vrie voda pri nižšej teplote ako 100°C.
Atmosférický tlak sa mení s nadmorskou výškou, takže sme si robili najskôr pozorovanie v našej odbornej učebni a za ďalším pozorovaním sme sa vybrali na rozhľadňu 780 m n.m.
Dnes už všetci vieme, že tvrdenie: na Mount Evereste nie je možné uvariť vajíčka na tvrdo, je PRAVDA.

Využitie systému VERNIER - Kizoa Movie Maker

pondelok 3. októbra 2022

Príroda čistejšia od plastov

V dňoch 26.9. až 30.9.2022 sme navštívili mestečko Mogila a Bitola v Severnom Macedónsku - jednu z krajín nášho ERASMUS+ projektu, pod názvom „Not all classes've walls“.

Absolvovali sme spoločné WORKSHOPY zamerané na recyklovanie rôznych materiálov, hlavne plastov. Tímy z jednotlivých krajín prezentovali ako sa nakladá v ich krajine s plastovým odpadom, ako sa recykluje, prípadne zálohuje. V mnohom to boli pre nás zaujímavé zistenia. Aj my sme sa prezentovali ako sa zapájame do recyklácie:


Zálohovanie fliaš od používateľa Beáta Marasová

The story od one plastic bottle od používateľa Beáta Marasová

Spoločne sme vyrábali stoličku a stôl z použitých plastových fliaš a tak sme dali plastovému odpadu druhú šancu:

Výroba stoličky z plastových fliaš - Kizoa Movie Maker

 

Navštívili sme dielničku na recykláciu papiera, videli sme celý technologický postup recyklácie a výroby krásnych grafík, ktoré tlačia na tento papier:

Regyklácia papiera - Kizoa Movie Maker

Mgr. Beáta Marasová

piatok 27. mája 2022

Pravda alebo lož...

Každý deň prichádzame do kontaktu s množstvom informácií. Drvivej väčšine veríme bez toho, aby sme si ich overili. Mnohé informácie berieme ako zaručený fakt, hoci sú v skutočnosti mýtus, prípadne nepravda. Projektom "Pravda alebo lož" chceme u žiakov rozvíjať kritické myslenie, aby sa snažili skutočne rozlíšiť pravdu od lži. Kriticky mysliaci človek nie je naivným a pasívnym príjemcom informácií. Na základe zaujatia vlastného stanoviska si vytvorí o svete obraz sám, nepreberá ho od druhých. Než spraví konečné rozhodnutie, zváži všetky možné alternatívy. Kritické myslenie sme rozvíjali v oblasti STEM predmetov.

V rámci eTwinning projektu sme sa navštívili so žiakmi partnerskú školu vo Frýdku-Místku v ČR. Naši žiaci sa od žiakov partnerskej školy v ČR naučili prakticky používať systém VERNIER v spojení s PC alebo tabletom, naučili sa spracovávať a vyhodnocovať namerané dáta vo forme grafov, tabuliek a pod. 


Okrem iného sme so žiakmi v rámci tejto mobility navštívili Včelárske múzeum, kde sme sa dozvedeli o živote včiel, o tom ako sa med a ostatné včelie produkty spracovávajú a v neposlednom rade si vyskúšali aj výrobu medových sviečok.







Mgr. Beáta Marasová