štvrtok 21. novembra 2024

Teplotná sonda opäť v akcii...



Na hodinách fyziky v 7. ročníku skúmame rôzne fyzikálne deje, pri ktorých sa mení skupenstvo látky. Dnes sme skúmali var vody. Skúmali sme nielen vonkajší prejav - pri vare vody sa premieňa kvapalné skupenstvo na plynné skupenstvo v celom objeme, ale merali sme aj teplotu varu vody.
  
Pred samotným meraním teploty varu vody prostredníctvom teplotnej sondy sme si stanovili predpoklad, či sa bude meniť teplota vody po dosiahnutí teploty varu a súčasne ďalšom zohrievaní kvapaliny.

Meranie teplotnou sondou a následné zaznamenávanie do grafu nám dalo odpoveď na našu otázku. Na prekvapenie mnohých žiakov sme dokázali, že teplota, pri ktorej voda vrie sa počas varu nezvyšuje, zostáva stále rovnaká, napriek tomu, že vodu stále zohrievame...

Túto teóriu, ku ktorej sme dnes dospeli, už budú žiaci vedieť aplikovať v praxi... pýtate sa kde? No predsa v kuchyni... pri varení polievky na sporáku nám stačí variť na nižšom teplotnom stupni, pri ktorom ešte stále polievka v hrnci vrie... nemusíme mať zapnutý najvyšší teplotný stupeň... suroviny v polievke sa rýchlejšie neuvaria...... pýtate sa kde? No predsa v kuchyni... pri varení polievky na sporáku nám stačí variť na nižšom teplotnom stupni, pri ktorom ešte stále polievka v hrnci vrie... nemusíme mať zapnutý najvyšší teplotný stupeň... suroviny v polievke sa rýchlejšie neuvaria... 

Mgr. Beáta Marasová

pondelok 4. novembra 2024

Mladý konštruktér - voľnobežné vozidlo



Ktoré vozidlo má dlhší dojazd ... ťažké alebo ľahké? Sú lepšie veľké alebo malé kolesá? Ako závisí dojazd auta aj od výšky kopca? 

Najskôr sme vyslovili naše predpoklady a odpovede na tieto otázky sme zisťovali testovaním dojazdu vozidla v rôznych prípadoch najskôr pri výške „kopca“ 15 cm a následne pri výške 30 cm:
  • s malými kolesami,
  • s malými kolesami so záťažou,
  • s veľkými kolesami,
  • s veľkými kolesami so záťažou.
Vedeli by ste odpovedať na tieto otázky? Mladí konštruktéri už odpovede poznajú.

Mgr. Beáta Marasová

štvrtok 24. októbra 2024

STEM vo vyučovaní fyziky

STATES OF MATTER od používateľa Beáta Marasová

Na hodinách fyziky sme vyskúšali rôzne metódy merania teploty v priebehu času. Z pripravených pomôcok žiaci zhotovili aparatúru na meranie.
 
 
Pri prvej metóde museli žiaci najskôr navrhnúť tabuľku na záznam hodnôt času a teploty. Do pripravenej tabuľky zaznamenávali teplotu každú minútu. Z nameraných hodnôt času a teploty následne žiaci zostrojili na milimetrový papier graf.


Pri druhej metóde sme použili rovnakú aparatúru, ale na meranie zmien teploty v priebehu času sme použili teplotné sondy meracieho systému typu VERNIER GDX, ktoré sa pripájajú priamo cez Bluetooth na tablety.

V obidvoch metódach žiaci pozorovali zmenu teploty v priebehu času a jej záznam na grafe a analyzovali záznamy z meraní, pri každej však získavali iné zručnosti a kompetencie.

Pri prvej metóde žiaci získali zručnosti pri meraní teploty teplomerom a meraní času stopkami, zaznamenávali časový priebeh do tabuľky a zostrojovali graf.

Pri druhej metóde žiaci získali digitálne zručnosti pri spájaní senzora teploty s tabletom prostredníctvom Bluetooth a zbere dát s aplikáciou Graphical Analysis.

V závere sme si so žiakmi zhodnotili, ktorá metóda merania je rýchlejšia a jednoduchšia.

Mgr. Beáta Marasová

pondelok 14. októbra 2024

Erasmus+: Mobilita v Španielsku – Malage

 

  • V dňoch 10.6.- 12.62024 sa žiaci 8.B triedy Ester Ilková, Bianka Betuštiaková, Juraj Vajduľák, Matúš Kakačka, Jakub Vajduľák a Samuel Moerman spolu s pani učiteľkami PaedDr. Dagmar Kormaňákovou a Mgr. Ivanou Šoltésovou zúčastnili krátkodobej mobility v španielskej Malage. Navštívili tu školu Colegio Nuestra Seňora del Pilar, aby tu spoznali španielsky školský systém, porovnali ho s našim slovenským. Zúčastnili sa vyučovacích hodín anglického jazyka, španielskeho jazyka, matematiky, biológie, geografie, telesnej výchovy, na ktorých v skupinách so španielskymi žiakmi spolupracovali na zadaných úlohách. Taktiež v popoludňajších hodinách spoznali prímorské mesto Malagu a strávili pár chvíľ aj pri mori.

  • Takto zhodnotili mobilitu žiaci: Bianka- v Španielsku som si najviac užila ich kultúru, prostredie, pláž a dozvedela som sa mnoho informácií o Španielsku. Samozrejme sa mi páčilo to, akí kamarátski sú španielski študenti, veľmi rýchlo sme nadviazali kontakt a skamarátili sme sa. Samuel- V Španielsku sa mi páčili pláže, ale nevedel by som si zvyknúť na také horúčavy. Ester- naši španielski kamaráti boli veľmi komunikatívni a aktívni. Jakub- v Malage bolo príjemne teplo, hlavne pri mori, kde aj celkom fúkalo. Keďže milujem teplé krajiny a historické miesta, tak toto bolo akurát pre mňa a mojich kamarátov. Škoda, že sme tam boli len pár dní, lebo sme tam mali stále čo obzerať a učiť sa nové veci, čo sa týka ich mesta a jazyka.

    Ďakujeme p. uč. PaedDr. Kormaňákovej za možnosť zúčastniť sa tejto mobility, spoznať zaujímavú, pre nás dosiaľ nepoznanú krajinu a nadviazať nové priateľstvá so španielskymi študentami.


































































štvrtok 10. októbra 2024

Krúžok Mladý konštruktér

 


Na krúžku Mladý konštruktér sa s nadšením začali stretávať žiaci 5. - 8. ročníka. V rámci krúžku využívame stavebnice LEGO jednoduché a hnacie stroje, ktoré sme získali z finančnej podpory z projektu RENOVABIS. Stavebnice poskytujú žiakom priestor na manipuláciu s konkrétnymi predmetmi, pozorovanie javov, testovanie, meranie, experimentovanie, vzájomnú diskusiu, riešenie praktických a teoretických problémov. Žiaci pracujú vo dvojiciach, kooperujú a diskutujú, učia sa byť zodpovední za výsledky svojej práce a zverené pomôcky.

Na dnešnom krúžku žiaci skúmali Čo dokáže zamietací stroj. Testovali rýchlosť otáčania metly pri využití rôznych prevodov. Testovali účinnosť zametacieho stroja pri kombinácii rôznych rýchlostí otáčaní metly a s rôznym počtom metiel. Zistenia slovne zaznamenávali do tabuľky.

Mgr. Beáta Marasova

utorok 1. októbra 2024

 

        • 20.5.2024:Erasmus+: Mobilita Španielsko - Valencia

                • V dňoch 20.05.2024 až 24.05.2024 sa žiaci: Dávid Dibdiak, Róbert Gama, Sebastián Greňa, Dário Kurňavka, s pani učiteľkami: PaedDr. Dagmar Kormaňákovou a PaedDr. Angelikou Strnádelovou, zúčastnili krátkej mobility v Španielsku - časť Valencia. Naši mladí študenti predstavili školský systém na Slovensku a v našej škole a zároveň spoznali školský systém v Španieslku - COLEGIO LA PURISIMA FRANCISCANAS. Škola, ktorá nás hostila, bola podobne ako naša - cirkevná. Hneď v úvode sme navštívili kaplnku, v ktorej sme poďakovali za šťastný vstup na španielsku pôdu. Chlapci hodnotia návštevu takto: Veľmi sa nám páčila ich škola a ich kultúra. Škola bola prekvapivá, keďže tam mali obrovskú kaplnku a kino. Majú iný systém výučby, keďže si môžu vyberať voliteľné predmety, napr. programovanie robotov. Na programovaní pracujú aj dva mesiace, potom následne programy prezentujú. Do vyučovania nastupujú v troch rokoch.                                 Taktiež sa nám páčilo more a piesočnatá pláž. Veľmi sa nám páčilo Oceánium a chutilo nám národné jedlo, zažili sme aj krásny výhľad z katedrály.

                  Cesta domov bola trošku komplikovanejšia, nakoľko sme na noc ostali v Amsterdame, ale v piatok sme sa všetci vrátili zdraví domov. 

                  Ďakujeme pani učiteľke PaedDr. Dagmar Kormaňákovej, vďaka ktorej sme mohli poznať kultúru a život v ďalšej, nám nepoznanej krajine. 

piatok 27. septembra 2024

Slovenčina inak

Naši žiaci dostali úlohu vypracovať projekt. Vybrali si tému, ktorej sa na hodine slovenského jazyka dôkladne venovali. Spôsob spracovania projektu nechala pani učiteľka Jurincová na nich, no nezabudla podotknúť, že fantázii sa medze nekladú a nech si vyberú taký, aký je im srdcu blízky. Tak naštartovala našich technicky zdatných chlapcov. Tí si vybrali CapCut. Tu je výsledok:




štvrtok 26. septembra 2024

Naša škola očami "crazy" študentov

 Úlohu predstaviť našu školu a študentský život, naši žiaci poňali takto. Rozosmiali Španielov na dvoch školách a Portugalcov




Informovanie spolužiakov v zahraničí o Slovensku

 Sme hrdí na našu krajinu. Máme skúsenosti, že o Slovensku veľa mladých ľudí v zahraničí (v EU) vedia naozaj žalostne málo. Preto sme sa rozhodli, že naši študenti naučia hosťujúcich kamarátov základné informácie, následne sme im dali jednoduchý test- hravou formou.











KVÍZ
                                              (správne odpovede sú vyznačené žltou farbou)

1.What is the capital city of Slovakia?

a)              Bratislava

b)             Košice

c)              Trenčín

d)             Žilina

2.With which country we share our the highest mountain peak?

a)              Hungary

b)             Czech Republic

c)              Poland

d)             Ukraine

3. What is approximately the total length of the border?

a)              2200km

b)             1650km

c)              3491km

d)             1009km

4. Which river originated in the Czech Republic but is also in Slovakia?

a)              Morava

b)             Váh

c)              Orava

d)             Hron

5. On which cardinal direction of the Slovakia is Tvrdošín?

a)              North

b)             South

c)              West

d)             East


Naši žiaci, ich propagácia školy, krajiny v zahraničí

 Propagácia Slovenska, Oravy a našej školy v zahraničí

Naši žiaci dostali úlohu viesť seminár v anglickom jazyku pre zahraničných študentov a učiteľov v Malage, Valencii a Ericeire na tému Slovensko, Orava, Tvrdošín, naša škola, tradície, oslavy.. Okrem toho informovali hosťujúcich študentov v Španielsku a Portugalsku o našom systéme vzdelávania a viedli diskusie o rozdieloch.

Tu sú ich práce: 

KRST


VIANOCE





TVRDOŠÍN


                                                            VOĽNOČASOVÉ AKTIVITY


                                                                    VEĽKÁ NOC








utorok 2. júla 2024

Textilný odpad pri údržbe odevov, v ľudových tradíciách a tvorbe odevných doplnkov

Mesiac jún bol opäť plný nápadov v oblasti spracovania odpadového textilného materiálu. Počas kurzu nám lektorka ukázala rôzne spôsoby šitia, vyšívania a háčkovania. Zhotovili sme  jednoduché odevné doplnky a  praktické predmety – vrecko na mobil, desiatu, gumičku do vlasov, dekoračný vankúšik, originálne vence. Vyrábali sme bábky zo šúpolia, ktoré boli ozdobené vyšitou zásterkou, šatkou  či vlniakom.  Zlepšili sme si zručnosti v oprave dier na tričkách a nohaviciach, pričom sme aplikovali jednoduché záplaty zdobené výšivkami. Tieto aktivity nám demonštrovali, že staré a použité veci môžu získať nový život namiesto toho, aby skončili na skládke.

 


 

nedeľa 30. júna 2024

GEOGRAFIA ZÁBAVNE

Na hodinách geografie využívam rôzne aktivity a nástroje, ktoré obohacujú výučbu. 

GeoGuessr je zábavná hra, ktorá vás zavedie na virtuálnu cestu po celom svete. Žiaci sa pokúšajú identifikovať miesto na základe obrázkov a informácií, ktoré vidia. Učiteľ môže vytvoriť vlastné hry, alebo použiť existujúce hry.

Veľkou výhodou vlastnej hry je, že ju môžem prispôsobiť danej téme a potrebám žiakov. Zábavným spôsobom zapájam  žiakov do geografického objavovania a interaktívne hodiny geografie sú tak zaujímavejšie.

     

     

     


StoryMaps - mapy s príbehom majú na hodinách geografie veľké využitie. Ide o inovatívny nástroj, ktorý jedinečným spôsobom rozpráva príbeh na mape. Na vytvorenie bohatého vzdelávacieho obsahu kombinuje mapu s multimediálnymi prvkami, ako sú texty, fotky, obrázky, videá a grafy.

Tento typ mapy umožňuje interaktívne preskúmať rôzne miesta, udalosti a získať informácie priamo prostredníctvom multimediálnych prvkov, čo je skvelý spôsob na sprostredkovanie geografických udalostí a umožňuje žiakom aktívne sa zapájať do učenia. Žiaci môžu sami preskúmať mapu, objaviť informácie, ktoré ich zaujímajú, čo podporuje samostatné učenie aj kritické myslenie.

Využitie Story Maps na hodine geografie teda poskytuje efektívny spôsob, ako pomôcť žiakom pochopiť komplexné geografické témy a podporiť záujem o predmet.
Storymaps robia moje hodiny geografie pútavejšími a interaktívnejšími, čo uľahčuje učenie a pomáhajú efektívne odovzdávať nové informácie.




Canva slúži na jednoduché a rýchle vytváranie grafiky, ako sú plagáty, prezentácie, príspevky na sociálne siete a ďalšie dizajny, aj bez skúseností s grafikou. Učitelia môžu v Canve vytvárať vizuálne atraktívne prezentácie, ktoré udržia pozornosť študentov a uľahčia pochopenie zložitých tém. 

Na vyučovacích hodinách sme rozšírili tému objaviteľov a spolu vytvorili plagát, ktorý zobrazuje najnovšie cestovateľské úspechy Slovákov. Žiakov zaujali rôzne grafické nálepky, farebné prvky a vyhľadávanie informácií prostredníctvom internetových blogov.

   

Pripravila Mgr. Renáta Kubíková